Pełna, licowa, roślinnie garbowana skóra, którą wykorzystujemy do tworzenia pasków i akcesoriów, to najważniejszy składnik naszej oferty. Nie ma lepszego rodzaju skóry z jakiej wykonuje się paski. Jest ona gwarancją niezawodności sama w sobie.
GARBOWANIE ROŚLINNE:
Skóry naturalne, z których wykonywane są nasze skórzane paski, pochodzą wyłącznie z garbarni stosujących tradycyjne, roślinne metody obróbki skóry. W procesie garbowania wykorzystywane są tutaj naturalne, stosowane od wieków garbniki – np. kory drzew. Garbowanie roślinne nie zanieczyszcza środowiska w przeciwieństwie do powszechnego obecnie garbowania chromowego. Skóra dzięki naturalnemu procesowi uzyskuje unikalną wytrzymałość i miękkość równocześnie. Jest to również jedyny sposób garbowania, w którym uzyskuje się pełne, grube skóry, gdyż garbowanie chromowe stosowane jest tylko dla skór cieńszych. Garbowanie roślinne wymaga też o wiele więcej czasu, niż garbowanie chromowe – z tego powodu już tylko nieliczne garbarnie się nim zajmują.
JEDEN KAWAŁEK PEŁNEJ SKÓRY:
Paski skórzane z naszej pracowni powstają wyłącznie z jednego kawałka skóry wycinanego z przeznaczonych na tego typu wyroby części błamu, czyli kruponu lub karku. Pełna skóra z np. kruponu składa się przede wszystkim z najbardziej wytrzymałej warstwy wierzchniej – zwanej licem. Włókna w tej warstwie są najbardziej zwarte i to właśnie lico skóry w połączeniu z jej grubością daje wyrobom wytrzymałość na lata. Skóra licowa na niezawodny pasek skórzany powinna mieć 2-4 mm grubości i pochodzić z jednego kawałka błamu. Niestety, znakomita większość pasków na rynku z oznaczeniem „skóra naturalna” produkowana jest ze skór mielonych, pozbawionych lica dwoin lub klejonek. Warto wspomnieć, że wyroby produkowane z odpadów skórzanych, powleczone warstwą tworzywa sztucznego, również oznaczane są jako skóra i jest to (niestety) zgodne z prawem.
DLACZEGO NIE „GENUINE LEATHER”:
Aktualne oznaczenia produktów skórzanych zamiast ułatwiać, tylko utrudniają rozpoznanie prawdziwej skóry. Problem pojawia się nawet wcześniej, bo mało kto jest w stanie poprawnie zdefiniować, czym jest „prawdziwa skóra”.
Według najpopularniejszego oznaczenia, jakie możemy spotkać na produktach aspirujących do miana „skórzanych”, prawdziwą skórą powinna być ta określana jako „genuine leather”. Problem w tym, że takie oznaczenie produktu oznacza 3 sort – a precyzyjniej:odpad po produkcji skór licowych. Niestety niemal nikt z nas o tym nie wie, a wiedza ta nie jest w żaden sposób promowana.
Chcąc uporządkować oznaczenia skór od tych najwyższej jakości dostaniemy:
1. Full grain leather
2. Top grain leather
...
3. Genuine leather
Dwie pierwsze oznaczają skórę licową, która posiada wyraźną lub wygładzoną naturalną fakturę. „Genuine” w takim zestawieniu odnosi się jedynie do faktu, że materiał jest skórą, ale nie mówi nam, że pozbawiono go najważniejszej, górnej warstwy, stanowiącej o jakości skóry. Genuine leather jest mocno wypromowanym oznaczeniem nie bez powodu – taki materiał jest kilkukrotnie tańszy niż pełna skóra licowa.
WYKOŃCZENIA SKÓR:
W naszej pracowni korzystamy wyłącznie ze skór full lub top grain. Aby jednak nie upraszczać aż tak, mogą one mieć różne wykończenia dzięki procesom, jakim poddawane są po zasadniczym garbowaniu. Może to być farbowanie anilinowe, olejowanie, szlifowanie, woskowanie, prasowanie, międlenie, tłoczenie, farbowanie powierzchniowe, utrwalanie... i wiele innych. Kombinacja wykorzystanych technik daje inny typ wykończenia i w ten sposób wyróżniamy kilka efektów:
SKÓRY LICOWE GŁADKIE – to wykończenie uzyskiwane jest w różny sposób, ale zasadniczo oznacza, że skóra ma głęboki, jednolity kolor i jak wskazuje nazwa – gładką powierzchnię. Skóry gładkie nie muszą być miękkie, gdyż nie są specjalnie zmiękczane, a dodatkowo posiadają często dodatkową warstwę utrwalającą. Skóra pozostaje jednak nienaruszona w swojej strukturze i z czasem uwidacznia naturalne nierówności. Tego skóry często są typem Top Grain właśnie po to by uzyskać gładką powierzchnie. Mogę tez być w typie Full Grain i pomimo wygładzenia zachowywać delikatną strukturę.
- U nas będą to wykończenia JEANS oraz COUNTRY.
SKÓRY TŁOCZONE - to w zasadzie skóry gładkie poddane dodatkowemu procesowi tłoczenia całego błamu. Najczęściej stosowanymi wzorami tłoczeń są te przypominające skóry egzotyczne. Jest to zdecydowanie lepsza droga, niż wykorzystywanie prawdziwych skór egzotycznych. Tłoczenie może być w zasadzie dowolne i nie musi być wykonywane w garbarni. Skóra licowa ma tą właściwość, że poddaje się tłoczeniu bardzo łatwo. Jeśli kupujemy pasek z prawdziwej skóry i mamy nieco umiejętności artystycznych to jesteśmy w stanie tłoczyć w nim wzory nawet na własną rękę. Należy tylko zadbać o odpowiednie narzędzia.
- U nas będą to skóry z dopiskiem na temat wzoru tłoczenia, np. KROKO, FLOWER.
SKÓRY WOSKOWANE – to szczególnie doceniany typ skór zwany również pull-up przez to, że zmieniają one swój odcień na jaśniejszy przy zginaniu. Uzyskuje się je przez wykańczanie woskami skóry zafarbowanej w procesie garbowania. Skóry takie są miękkie pomimo swojej grubości gdyż często są dodatkowo międlone w bębnach garbarskich. Są delikatne i podatne na zarysowania, jednak łatwo je przywrócić do ładu przez przetarcie suchą, bawełnianą szmatką. Tarcie podgrzewa zawarte w skórze woski i niweluje jaśniejsze ślady na powierzchni.
- U nas będą to wykończenia z dopiskiem WOSK.
SKÓRY OLEJOWANE – jest to szczególny typ skór, którego proces powstawania odróżnia się już we wczesnych fazach garbowania. Skóry te garbowane są olejowo, co nadaje im szczególnego charakteru, ale również bardzo dużej wytrzymałości. Są bardzo miękkie i farbuje się je tylko na wczesnym etapie. Często są też przeszlifowane, dzięki czemu uzyskują matową powierzchnię lica zbliżoną do nubuku.
- U nas będą to wykończenia z dopiskiem OLEJOWANA.
SKÓRY MIĘDLONE – Ich charakterystyczną cechą jest miękkość. W procesach przygotowania są zmiękczane poprzez międlenie w bębnach garbarskich. Nie są w dalszych etapach prasowane, często posiadają wyraźną strukturę naturalnej skóry. Mogą być dalej wykańczane matowymi lub nadającymi połysk woskami, farbami powierzchniowymi lub tłuszczami.
- U nas będą to wykończenia z dopiskiem PONCHO i DALLAS.
Istnieją dziesiątki wykończeń skór naturalnych. Wszystkie warte uwagi będą jednak miały wspólną cechę – zachowają charakter i własności prawdziwej skóry bez potrzeby wykorzystania agresywnej chemii czy sztucznych powłok.